Odszkodowania

AB LEX Kancelaria Prawna

Szkody osobowe

[wpseo_breadcrumb]

Szkody osobowe

Wypadek komunikacyjny

Wypadek drogowy to zdarzenie w ruchu drogowym, gdzie jeden lub więcej uczestników ruchu bierze udział w zdarzeniu, w wyniku którego uczestnik ruchu drogowego został ranny lub doszło do jego śmierci.

Statystyki prowadzone przez policję pokazują, że:

– w 2020 r. -zgłoszono 23540 wypadków drogowych w wyniku których 2491 osób poniosło śmierć, a 26 463 osoby zostały ranne w tym ciężko 8805.
– w 2019 r. – zgłoszono 30 288 wypadków drogowych w wyniku których 2909 osób poniosło śmierć, a 35 477 osoby zostało rannych w tym ciężko 10 633.

Następstwem wypadków komunikacyjnych często są straty materialne, obrażeniami ciała, a nawet śmierć uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest posiadanie ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej samochodu, które chroni przed roszczeniami osób pokrzywdzonych w wyniku wypadku, do grona osób pokrzywdzonych najczęściej zalicza się kierowców, pasażerów, pieszych uczestniczących w zdarzeniu drogowym ale też inne osoby które zostały poszkodowane w wyniku wypadku drogowego, a poniesione przez nie szkody mają związek przyczynowy ze zdarzeniem.

Pamiętaj, że za brak obowiązkowego Ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce grozi wysoka kara, której wysokość jest powiązana z wysokością płacy minimalnej

Pamiętaj, że w ruchu międzynarodowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych jest tzw. Zielona karta

Podstawowym roszczeniem jakie może żądać osoba poszkodowana od podmiotu odpowiedzialnego np. sprawcy zdarzenia lub ubezpieczyciela jest odszkodowanie, a więc świadczenie które należy się za wyrządzone szkody. Poszkodowany może ponieść szkodę na osobie i na mieniu.

– Szkoda majątkowa wynika z uszczerbku w majątku np. utraty pracy i zdolności zarobkowej lub poniesienia kosztów leczenia i rehabilitacji,

– Szkoda niemajątkowa określana jako krzywda a więc uszczerbek psychiczny, uczucie cierpienia i bólu, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia

Pamiętaj, że zadośćuczynienie jako szczególny rodzaj odszkodowania przysługuje w razie wyrządzenia szkody niemajątkowej, krzywdy np. uszkodzenia ciała.

Sposób oraz zakres naprawienia szkody uregulowany został w art. 361 – 363, 440 – 448 kodeksu cywilnego.

W ramach odszkodowania od podmiotu odpowiedzialnego za wypadek można żądać w szczególności kosztów:

  • leczenia i rehabilitacji również w placówkach prywatnych

  • dojazdów do punktów medycznych

  • opieki nad osobą poszkodowaną

  • akcesoriów medycznych i lekarstw

  • ewentualnego pochówku osoby zmarłej

 

 

Potrącenie pieszego – uprawnienia osoby poszkodowanej

 

Osoby kierujące pojazdem, które nie zachowują należytej ostrożności są zagrożeniem nie tylko dla innych kierowców pojazdów ale w szczególności dla pieszych, którzy podczas wypadku są dużo bardziej narażeni na doznanie szkody osobowej i znacznych obrażeń ciała.

Poniżej przedstawiamy jakie uprawnienie przysługują osobom poszkodowanym w wyniku potrącenia.

Wypadki w wyniku potrącenia są jednymi z częstszych na polskich drogach. Wypadki te są dla pieszych szczególnie niebezpieczne, gdyż samochód nawet przy niewielkiej prędkości może spowodować u poszkodowanego znaczne obrażenia ciała, kalectwo, a nawet śmierć.

Pamiętaj, że to właśnie szczególne niebezpieczeństwo stwarzane przez pojazdy dla otoczenia w tym pieszych dyktuje konieczność objęcia poszkodowanych wzmożoną ochroną w ramach odpowiedzialności na zasadzie ryzyka, która jest szczególnie rygorystyczna w przeciwieństwie do odpowiedzialności na zasadzie winy, która występuje w przypadku np. zderzenia się dwóch pojazdów. Natomiast przy odpowiedzialności na zasadzie ryzyka nie ma znaczenia czy kierowca zawinił, w związku z czym odszkodowanie zostanie wypłacone bez względu na to czy kierowcy można przypisać winę.

Pamiętaj, że jedyną sytuacją kiedy sprawca zdarzenia czy ubezpieczyciel może wyłączyć swoją odpowiedzialność za zdarzenie jest sytuacja w której to pieszy w całości ponosi winę za zdarzenie

Inną sytuacją jest przyczynienie się pieszego do powstania wypadku. Jest to sytuacja w której pieszy swoim zachowaniem przyczynił się do wypadku. Wówczas w zależności od stopnia przyczynienie odszkodowanie i zadośćuczynienie zostanie pomniejszone procentowo proporcjonalnie do stopnia przyczynienia się do wypadku.

W pierwszej kolejności osoba poszkodowana powinna zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo bezpośrednio po wypadku, jednakże aby ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie niezbędne jest również podjęcie szeregu czynności również na miejscu zdarzenia:

  • pamiętaj aby w przypadku potrącenia wezwać na miejsce zdarzenia właściwe służby tj. pogotowie, policję ewentualnie straż pożarną. W przypadku nieznacznego potrącenia o niewielkiej sile możesz rozważyć spisanie oświadczenia ze sprawcą, jednakże pamiętaj, że takie zachowanie może okazać się nierozsądne, gdyż takiemu zdarzeniu zawsze towarzyszą duże emocje, które mogą wpływać na racjonalną ocenę sytuacji
  • w miarę możliwości zgromadź podstawowe i niezbędne informacje do etapu ubiegania się o odszkodowanie takie jak:

1. numer rejestracyjny pojazdu który Cię potrącił,

2. ustal numer polisy odpowiedzialności cywilnej pojazdu sprawcy

3. ustal dane sprawcy zdarzenia

4. ustal dane świadków zdarzenia

5. jeżeli na miejscu była policja odnotuj z jakiego miast i jakiej komendy przybyli funkcjonariusze

6. ustal czy w okolicy był monitoring który mógł zarejestrować zdarzenie

    • jeżeli bezpośrednio po wypadku według twojej oceny nie wymagałeś pomocy karetki pogotowia, to rozważ wizytę u lekarza w celu skonsultowania stanu zdrowia
    • po zakończonym ewentualnym leczeniu i rehabilitacji skompletuj wszystkie dokumenty w celu zgłoszenia zdarzenia do ubezpieczyciela, Jeżeli na miejscu wypadku była policja wówczas możesz zwrócić się do właściwej komendy o wydanie notatki policyjnej

      W przypadku potrącenia osoba poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia lub samego sprawcy zdarzenia.

      Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie i zadośćuczynienie w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia szkody, jednakże jeżeli potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia w sprawie, to wypłata nastąpi w ciągu 14 dni od momentu kiedy powyższe okoliczności zostały wyjaśnione. Okres nie może jednak przekroczyć 90 dni od dnia zgłoszenia.

      Poszkodowany w związku z wypadkiem i w zależności od stopnia doznanych obrażeń może liczyć w ramach odszkodowania w szczególności na:

      • zwrot kosztów leczenia w tym prywatnych
      • zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych
      • zwrot kosztów rehabilitacji w tym prywatnej
      • zwrot kosztów opieki osób trzecich
      • zwrot utraconych zarobków
      • rentę

      Pamiętaj, że: wszelki poniesione koszty w związku z wypadkiem a następnie w okresie rekonwalescencji należy udokumentować, mogą to być faktury, rachunki, paragony.

      Poszkodowanemu należy się również zadośćuczynienie za krzywdę, ból i cierpienie przez które przechodził w wyniku wypadku. Wysokość należnego zadośćuczynienie musi być ustalana każdorazowo indywidualnie w danej sprawie, a to dlatego że nie ma jednolitego sposobu, wzorca ustalania wysokości kwoty zadośćuczynienia. Na wysokość zadośćuczynienia mają wpływ m in. charakter obrażeń ciała, stan zdrowia po wypadku, intensywność i długotrwałość bólu i cierpienia, niezdolność do wykonywania pracy, pomoc w czynnościach życia codziennego, kalectwo, oszpecenie ciała oraz wiele innych czynników.

      Pamiętaj, że jeżeli osoba kierująca pojazdem potrąci pieszego i spowoduje u niego obrażenia ciała lub śmierć to wówczas zdarzenie kwalifikowane jest jako przestępstwo, a wówczas termin przedawnienia będzie wynosił 20 lat.

      Pamiętaj, że w sytuacji gdy sprawca potrącenia zbiegł z miejsca zdarzenia wówczas zadośćuczynienie i odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

      Zgłoś się do nas jeżeli:

      • chcesz uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za szkodę na osobie  

       

      Zadośćuczynienie

      Zadośćuczynienie jako szczególna forma odszkodowania za szkodę niemajątkową, krzywdę pełni przede wszystkim funkcję kompensacyjną, a więc mającą wyrównać doznane przez poszkodowanego szkody. Pieniądze wypłacone tytułem zadośćuczynienia mają zrekompensować poszkodowanym negatywne przeżycia i zapewnić realizację potrzeb i pragnień. Zadośćuczynienie powinno odpowiadać wysokości doznanej szkody tak aby nie powodowało wzbogacenia się przez poszkodowanego.

      Zadośćuczynienie może zostać przyznane w szczególności za:

      – uszkodzenia ciała
      – wywołanie rozstroju zdrowia
      – naruszenie dóbr osobistych
      – krzywdę wyrządzoną rodzinie poszkodowanego, który zmarł w wyniku obrażeń doznanych w wypadku komunikacyjnym

      Zadośćuczynienie powinno zostać wypłacone w wysokości adekwatnej do poniesionej szkody tj. odpowiedniej. Przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia należy kierować się pewnymi czynnikami które mają wpływ na jego wysokość, a są to ból, cierpienie (fizyczne i psychiczne) ich intensywność i czas trwania, trwałość skutków, kalectwo, oszpecenie, utrata możliwości zarobkowania, utrata możliwości posiadania potomstwa, konieczność korzystania z opieki i pomocy osób trzecich, a także wiele innych czynników.

       

      Wypadki osób ze skutkiem śmiertelnym:

      Zdarza się, że w wypadku komunikacyjnym przy pracy w wyniku błędu medycznego śmierć ponosi ktoś z naszych bliskich, krewnych. Śmierć osoby nam bliskiej jest zawsze niespodziewanym i bolesnym doświadczeniem, które wywołuje wiele negatywnych emocji nawet przez wiele lat. Sytuacja ta może również powodować niekorzystne zmiany w sferze materialnej członków najbliższej rodziny zmarłego szczególnie gdy to na osobie zmarłej spoczywały obowiązki związane z utrzymaniem rodziny.

      Dlatego też kodeks cywilny w art. 446 formułuje podstawę roszczeń odszkodowawczych osób bliskich w stosunku do podmiotu odpowiedzialnego za wyrządzoną szkodę. Roszczenia za śmierć osoby bliskiej obejmuje w szczególności :

      – zwrot kosztów leczenia i pogrzebu temu kto je poniósł
      – rentę
      – stosowne odszkodowanie najbliższym członkom rodziny zmarłego w przypadku znacznego pogorszenia ich sytuacji życiowej
      – odpowiednie zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę

      Pamiętaj, jak wynika z treści art 446 kodeksu cywilnego odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej przysługuje najbliższym członkom rodziny ale co to dokładnie oznacza ? Niestety nie ma jednolitej definicji zwięźle określającej krąg najbliższych członków rodziny, a kwestia ta była przedmiotem sporów i dyskusji. O tym kto jest najbliższym członkiem rodziny zmarłego nie decyduje tylko pokrewieństwo lub przysposobienie ale także rzeczywiste stosunki łączące te osoby ze zmarłym. Dlatego w sprawie kto i dlaczego jest najbliższym członkiem rodziny zmarłego decyduje Sąd. Na gruncie utrwalonego orzecznictwa można jednakże wyodrębnić pewną grupę zaliczaną do najbliższych członków rodziny zmarłego: małżonek, rodzic, dzieci (również adoptowane), dziadkowie, macocha, ojczym, wnuki, wujostwo.

      Dlatego też nie sposób z góry założyć sztywnego katalogu osób zaliczanych do grupy najbliższych członków rodziny zmarłego, gdyż kwestia ta każdorazowo powinna być rozstrzygana w oparciu o ustalony stan faktyczny i rzeczywiste stosunki łączące te osoby ze zmarłym.

      Ustalenie wartości poszczególnych świadczeń przysługujących poszkodowanym w ramach odszkodowania musi być dokonywane każdorazowo indywidualnie w konkretnej sprawie, gdyż nie ma jednolitego kryterium powalającego określić wysokość przysługujących świadczeń.

      Pamiętaj, że: prawo polskie przewiduje termin 3 lat w ciągu osoby bliskie mogą złożyć swoje roszczenia, a termin liczony jest od momentu w którym dowiedzieli się o stracie, jednakże jeżeli śmierć osoba nastąpiła w wyniku przestępstwa to wówczas okres ten wynosi nawet 20 lat od dnia popełnienia czynu.

      Zgłoś się do nas jeżeli:

      • potrzebujesz pomocy w związku ze śmiercią osoby bliskiej w wyniku wypadku komunikacyjnego

      Szkoda osobowa w wyniku potknięcia, upadku i potknięcia:

      Nierówny, dziurawy chodnik, śliska niezabezpieczona nawierzchnia czy oblodzone schody wszystkie te sytuacje na pewno utrudniają nam poruszanie się, jednakże niekiedy to nie nasze największe zmartwienie, ponieważ czasem w tak trudnych warunkach dochodzi do wypadków, które mogą spowodować uraz i uszczerbek na zdrowiu. W takich sytuacjach osobom poszkodowanym może należeć się odszkodowanie i zadośćuczynienie w związku z doznaną szkodą i krzywdą.
      W pierwszej kolejności osoba poszkodowana powinna zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo bezpośrednio po wypadku, jednakże aby ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie niezbędne jest również podjęcie szeregu czynności również na miejscu zdarzenia:
      1) zabezpieczenie materiału dowodowego, poszkodowany w miarę możliwości powinien wykonać zdjęcia miejsca w którym doszło do wypadku skupiając się na udokumentowaniu nieprawidłowości w nawierzchni;
      2) Następnie sprawdzić czy w pobliżu znajdują się osoby które mogą zaświadczyć o wypadku, a jeżeli tak to poprosić je o dane kontaktowe;
      3) jeżeli jest to możliwe ustalić czy miejsce zdarzenia jest objęte monitoringiem jeżeli tak to należy zabezpieczyć nagranie z monitoringu;
      4) jeżeli w wyniku wypadku odniosłeś obrażenia ciała, pamiętaj aby jak najszybciej udać się do lekarza lub wezwać pogotowie na miejsce zdarzenia, następnie zadbaj o skrupulatne gromadzenie dokumentacji medycznej oraz dokumentacji związanej z poniesionymi kosztami za leczenie, lekarstwa czy rehabilitację (np. paragony, faktury, rachunki)
      5) jeżeli w wyniku wypadku doszło do uszkodzenia twoich rzeczy (np. telefonu, laptopa, okularów) koniecznie wykonaj zdjęcia uszkodzeń, w miarę możliwości poinformuj o tym świadków zdarzenia, poproś o wpisanie uszkodzonych przedmiotów do protokołu powypadkowego lub zgłoś to przybyłym na miejsce służbom (np. policji, straży pożarnej)
      6) jeżeli na terenie na którym doszło do wypadku znajdują się osoby administrujące teren, ochroniarz, sprzedawca, osoba wykonująca czynności porządkowe albo jakakolwiek inna osoba funkcjonalnie związana z terenem wezwij ją i poproś o sporządzenie protokołu lub aby wezwała na miejsce właściwe osoby. W protokole opisz dokładnie zdarzenie zwróć uwagę w wyniku jakich nieprawidłowości doszło do wypadku oraz uwzględnij zakres doznanych ewentualnych obrażeń;
      7) następnie niezbędne jest ustalenie właściwego podmiotu odpowiedzialnego za teren na którym doszło do wypadku
      8) jeżeli zgromadzone zostały najważniejsze informacje i dokumenty w tym z leczenia i rehabilitacji można zgłosić zdarzenie do właściwego podmiotu odpowiedzialnego lub bezpośrednio do ubezpieczyciela

      Pamiętaj, każde zdarzenie jest odmienne powstaje w innych okolicznościach i nie sposób wymienić całego katalogu czynności które należy podjąć, najważniejsze aby w miarę możliwości zgromadzić dokumentacje fotograficzną, protokół wypadku oraz informacje na temat miejsca zdarzenia, danych świadków. Jeżeli jest to możliwe można również postarać się o ustalenie Ubezpieczyciela podmiotu który odpowiada za teren na którym doszło do wypadku

      Pamiętaj, to na Poszkodowanym spoczywa obowiązek udowodnienia powstania szkody. Zatem to osoba poszkodowana musi udowodnić związek pomiędzy nieprawidłowościami występującymi na nawierzchni (np. zalegający śnieg, lód, nadmierna śliskość czy nierówna lub dziurawa nawierzchnia) a szkodą jaką doznała.

      Zgłoś się do nas jeżeli:

      • dniosłeś obrażenia ciała w wyniku nieprawidłowości występujących na nawierzchni np. zalegający śnieg, lód, nadmierna śliskość czy nierówna lub dziurawa nawierzchnia)
      • potrzebujesz pomocy w sprawie uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia za szkodę i krzywdę poniesioną w wyniku upadku, potknięcia czy poślizgnięcia się

      Szkody osobowe

      Doznałeś/aś obrażeń ciała w wypadku komunikacyjnym?

      Zadośćuczynienie za twoją krzywdę mogło zostać zaniżone

      Kancelaria AB LEX zweryfikuje twoją sprawę i pomoże uzyskać należne odszkodowanie

      Wyższe

      Odszkodowanie

      Powypadkowe