Wypadek – czy należy mi się odszkodowanie?
Wypadek to niewątpliwie traumatyczne przeżycie dla osób w nim uczestniczących, a przede wszystkim osób poszkodowanych, a także ich bliskich członków rodziny. W pierwszej kolejności po wypadku liczy się powrót do zdrowia, co w niektórych przypadkach wymaga wiele czasu i wysiłku. W takich chwilach osoby, które ucierpiały w wypadku mogą pominąć fakt, że należy się im odszkodowanie i zadośćuczynienie czy to od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia czy bezpośrednio od sprawcy wypadku. Jednakże gdy od wypadku minęło sporo czasu osoby poszkodowane często zastanawiają się czy mogą ubiegać się o odszkodowanie, czy roszczenie po latach zostanie zaspokojone ?, w jakiej wysokości przysługuje im odszkodowanie ?, do kogo zwrócić się z wnioskiem o odszkodowanie ?
W kwestii należności odszkodowania dla osoby poszkodowanej w wyniku wypadku, od którego upłynęło sporo czasu istotne znaczenie ma termin przedawnienia.
Przedawnienie to instytucja prawa cywilnego umożliwiająca uchylenie się od zaspokojenia roszczeń po upływie określonego prawem terminu.
Zatem dla poszkodowanych oznacza to okres, w którym mają prawo zgłosić swoje roszczenia do ubezpieczyciela sprawcy wypadku lub bezpośrednio do sprawcy wypadku. Natomiast Ubezpieczyciel czy Sprawca zdarzenia po upływie tego okresu może odmówić wypłaty odszkodowania.
Terminy przedawnień uregulowane są w przepisach kodeksu cywilnego:
Art. 819 [Przedawnienie]
§ 1. Roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech.
§ 2. (uchylony)
§ 3. W wypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej roszczenie poszkodowanego do ubezpieczyciela o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przedawnia się z upływem terminu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym lub wynikłą z niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania.
§ 4. Bieg przedawnienia roszczenia o świadczenie do ubezpieczyciela przerywa się także przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia
Art. 4421 [Przedawnienia roszczeń o naprawienie szkody]
§ 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
§ 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
§ 3. W razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
§ 4. Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletności.
Jak można zauważyć powyżej art. 819 § 3 w przypadku roszczeń poszkodowanego o odszkodowanie lub zadośćuczynienie z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej odsyła do art. Art. 4421, a więc przepisów o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym.
Zatem termin przedawnienia dla roszczeń wynosi 3 lata, jednakże w przypadku szkód powstałych w wyniku przestępstwa termin ten został wydłużony do 20 lat.
Najczęściej 20 letni okres przedawnienia w przypadku szkód komunikacyjnych będzie występował, gdy w wyniku wypadku któryś z uczestników poniósł śmierć ale także wówczas gdy obrażenia odniesione przez osobę pokrzywdzoną utrzymują się powyżej 7 dni. Natomiast w przypadku kolizji, stłuczki samochodowej, gdy żaden z uczestników zdarzenia nie ucierpiał, ani nie poniósł śmierci, osoba poszkodowana będzie mogła starać się o odszkodowanie za uszkodzony samochód, pojazd w okresie 3 lat.
W jakim czasie mogę zgłosić szkodę?
W przypadku szkód majątkowych (np. uszkodzony zderzak, reflektor) termin do zgłoszenia szkody to 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia (np. Sprawca zdarzenia, ubezpieczyciel) jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia w którym nastąpiło zdarzenie
W przypadku szkód osobowych (np. uszkodzenia ciał ) termin do zgłoszenia szkody to 3 lata od dnia w, którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia
Jak można zauważyć termin przedawnienia rozpoczyna się od dnia w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia.
Takie rozwiązanie wynika z tego że osoby poszkodowane nie zawsze posiadają informacje o podmiocie obowiązanym do naprawienia szkody czy to ubezpieczycielu czy sprawcy zdarzenia.
Szczególnym terminem przedawnienia ustawodawca objął sytuację osób małoletnich (np. dzieci) wskazując, że roszczenia tych osób w zakresie szkód osobowych przedawniają się nie wcześniej niż z upływem lat dwóch po osiągnięciu pełnoletności.
W przypadku szkód powstałych w wyniku popełnienia przestępstwa, osoby poszkodowane czy też bliscy członkowie rodziny w razie ich śmierci mogą zgłaszać roszczenia o odszkodowanie i zadośćuczynienie w terminie wynoszącym 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa (np. wypadku)
W jakich przypadkach możemy mówić że szkoda była wynikiem przestępstwa ?
Najczęściej o przestępstwie będziemy mówić w sytuacji, gdy w wyniku zdarzenia śmierć poniesie uczestnik zdarzenia ale także wówczas gdy obrażenia odniesione przez osobę pokrzywdzoną będą utrzymywały się powyżej 7 dni, to wtedy mamy do czynienia ze średnim lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, które to ścigane są przez organy ścigania z oskarżenia publicznego.
Pamiętaj, że obdukcja lekarska wykonana przez lekarza po zdarzeniu pozwala na jednoznaczne ustalenie z jakim obrażeniami ciała mamy do czynienia, a co za tym idzie jak należy je zakwalifikować zachowanie sprawcy.
Jak nie dopuścić do przedawnienia ?
W tym zakresie istotne znaczenia mają przepisy wstrzymujące bieg przedawnienia. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego działania poszkodowanego przed sądem (np. skierowanie pozwu przeciwko ubezpieczycielowi) czy rozpoczęcie mediacji lub uznanie długu (zobowiązania) przez dłużnika przerywa bieg terminu przedawnienia roszczeń.
Ponadto również, co ważne w przypadku szkód komunikacyjnych bieg przedawnienia roszczeń przerywa zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela.
Podsumowując i odpowiadając na powyższe pytanie o możliwość uzyskania odszkodowania sprzed lat należy podkreślić, że jest to możliwe jeżeli nie zostały przekroczone terminy przedawnienia o których wspomniano powyżej. Po upływie omawianych terminów ubezpieczyciel może skutecznie bronić się przed wypłatą odszkodowania.
Pamiętaj aby w miarę możliwości zadbać o jak najszybsze zgłoszenie szkody, pomimo iż w niektórych przypadkach terminy na jej zgłoszenie są długie.
Zgłoś się do nas jeżeli:
- Chcesz uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w związku z poważnym uszkodzeniem ciała w wypadku nawet jeżeli miał on miejsce wiele lat temu
- straciłeś w wypadku osobę bliską i chcesz uzyskać odszkodowanie nawet jeżeli wypadek miał miejsce wiele lat temu
- masz wątpliwości czy możesz jeszcze ubiegać się o odszkodowanie po latach
W tym celu skorzystaj z formularza kontaktowego, zadzwoń pod numer tel. 799 860 135 lub napisz na adres e-mail kontakt@kancelariaablex.pl