Artykuły prawne

AB LEX Kancelaria Prawna

Potrącenie pieszego – uprawnienia osoby poszkodowanej

[wpseo_breadcrumb]

Osoby kierujące pojazdem, które nie zachowują należytej ostrożności są zagrożeniem nie tylko dla innych kierowców pojazdów ale w szczególności dla pieszych, którzy podczas wypadku są dużo bardziej narażeni na doznanie szkody osobowej i znacznych obrażeń ciała.

Poniżej przedstawiamy jakie uprawnienie przysługują osobom poszkodowanym w wyniku potrącenia.

Wypadki w wyniku potrącenia są jednymi z częstszych na polskich drogach. Wypadki te są dla pieszych szczególnie niebezpieczne, gdyż samochód nawet przy niewielkiej prędkości może spowodować u poszkodowanego znaczne obrażenia ciała, kalectwo, a nawet śmierć.

Pamiętaj, że to właśnie szczególne niebezpieczeństwo stwarzane przez pojazdy dla otoczenia w tym pieszych dyktuje konieczność objęcia poszkodowanych wzmożoną ochroną w ramach odpowiedzialności na zasadzie ryzyka, która jest szczególnie rygorystyczna w przeciwieństwie do odpowiedzialności na zasadzie winy, która występuje w przypadku np. zderzenia się dwóch pojazdów. Natomiast przy odpowiedzialności na zasadzie ryzyka nie ma znaczenia czy kierowca zawinił, w związku z czym odszkodowanie zostanie wypłacone bez względu na to czy kierowcy można przypisać winę.

Pamiętaj, że jedyną sytuacją kiedy sprawca zdarzenia czy ubezpieczyciel może wyłączyć swoją odpowiedzialność za zdarzenie jest sytuacja, w której to pieszy w całości ponosi winę za zdarzenie.

Inną sytuacją jest przyczynienie się pieszego do powstania wypadku. Jest to sytuacja w której pieszy swoim zachowaniem przyczynił się do wypadku. Wówczas w zależności od stopnia przyczynienie odszkodowanie i zadośćuczynienie zostanie pomniejszone procentowo proporcjonalnie do stopnia przyczynienia się do wypadku.

W pierwszej kolejności osoba poszkodowana powinna zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo bezpośrednio po wypadku, jednakże aby ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie niezbędne jest również podjęcie szeregu czynności również na miejscu zdarzenia:

  • pamiętaj aby w przypadku potrącenia wezwać na miejsce zdarzenia właściwe służby tj. pogotowie, policję ewentualnie straż pożarną. W przypadku nieznacznego potrącenia o niewielkiej sile możesz rozważyć spisanie oświadczenia ze sprawcą, jednakże pamiętaj, że takie zachowanie może okazać się nierozsądne, gdyż takiemu zdarzeniu zawsze towarzyszą duże emocje, które mogą wpływać na racjonalną ocenę sytuacji
  • w miarę możliwości zgromadź podstawowe i niezbędne informacje do etapu ubiegania się o odszkodowanie takie jak:
  1. numer rejestracyjny pojazdu który Cię potrącił,
  2. ustal numer polisy odpowiedzialności cywilnej pojazdu sprawcy
  3. ustal dane sprawcy zdarzenia
  4. ustal dane świadków zdarzenia
  5. jeżeli na miejscu była policja odnotuj z jakiego miast i jakiej komendy przybyli funkcjonariusze
  6. ustal czy w okolicy był monitoring który mógł zarejestrować zdarzenie
    • jeżeli bezpośrednio po wypadku według twojej oceny nie wymagałeś pomocy karetki pogotowia, to rozważ wizytę u lekarza w celu skonsultowania stanu zdrowia
    • po zakończonym ewentualnym leczeniu i rehabilitacji skompletuj wszystkie dokumenty w celu zgłoszenia zdarzenia do ubezpieczyciela, Jeżeli na miejscu wypadku była policja wówczas możesz zwrócić się do właściwej komendy o wydanie notatki policyjnej

      W przypadku potrącenia osoba poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia lub samego sprawcy zdarzenia.

      Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie i zadośćuczynienie w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia szkody, jednakże jeżeli potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia w sprawie, to wypłata nastąpi w ciągu 14 dni od momentu kiedy powyższe okoliczności zostały wyjaśnione. Okres nie może jednak przekroczyć 90 dni od dnia zgłoszenia.

      Poszkodowany w związku z wypadkiem i w zależności od stopnia doznanych obrażeń może liczyć w ramach odszkodowania w szczególności na:

      • zwrot kosztów leczenia w tym prywatnych
      • zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych
      • zwrot kosztów rehabilitacji w tym prywatnej
      • zwrot kosztów opieki osób trzecich
      • zwrot utraconych zarobków
      • rentę

      Pamiętaj, że: wszelkie poniesione koszty w związku z wypadkiem a następnie w okresie rekonwalescencji należy udokumentować, mogą to być faktury, rachunki, paragony.

      Poszkodowanemu należy się również zadośćuczynienie za krzywdę, ból i cierpienie przez które przechodził w wyniku wypadku. Wysokość należnego zadośćuczynienie musi być ustalana każdorazowo indywidualnie w danej sprawie, a to dlatego że nie ma jednolitego sposobu, wzorca ustalania wysokości kwoty zadośćuczynienia. Na wysokość zadośćuczynienia mają wpływ m in. charakter obrażeń ciała, stan zdrowia po wypadku, intensywność i długotrwałość bólu i cierpienia, niezdolność do wykonywania pracy, pomoc w czynnościach życia codziennego, kalectwo, oszpecenie ciała oraz wiele innych czynników.

      Pamiętaj, że jeżeli osoba kierująca pojazdem potrąci pieszego i spowoduje u niego obrażenia ciała lub śmierć to wówczas zdarzenie kwalifikowane jest jako przestępstwo, a wówczas termin przedawnienia będzie wynosił 20 lat.

      Pamiętaj, że w sytuacji gdy sprawca potrącenia zbiegł z miejsca zdarzenia wówczas zadośćuczynienie i odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

      Zgłoś się do nas jeżeli:

      • chcesz uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za szkodę na osobie
      • doznałeś obrażeń ciała w wyniku potrącenia

      W tym celu skorzystaj z formularza kontaktowego, zadzwoń pod numer tel. 799 860 135 lub napisz na adres e-mail kontakt@kancelariaablex.pl

      Szkody osobowe

      Doznałeś/aś obrażeń ciała w wypadku komunikacyjnym?

      Zadośćuczynienie za twoją krzywdę mogło zostać zaniżone

      Kancelaria AB LEX zweryfikuje twoją sprawę i pomoże uzyskać należne odszkodowanie

      Wyższe

      Odszkodowanie

      Powypadkowe