Utrata wartości handlowej pojazdu jest konsekwencją kolizji, stłuczki samochodowej. Najprościej obrazując jest to wartość pojazdu po naprawie. W związku z tym jest to również swego rodzaju szkoda którą ponosi poszkodowany wskutek uszkodzenia samochodu po kolizji.
Naprawienie samochodu po szkodzie nie zapobiega utracie wartości handlowej, a ma to z wiązek z tym, że potencjalni nabywcy poszukujący pojazdu z rynku wtórnego chętniej wybierają samochody bezwypadkowe. Naprawienie samochodu powoduje przywrócenie do stanu technicznej używalności, jednakże wskutek kolizji jego wartość rynkowa będzie niższa.
Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w pełnej wysokości zgodnie z zasadą pełnego odszkodowania, a więc które obejmuje nie tylko koszty naprawy uszkodzonego samochodu ale także odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu tj. różnicę pomiędzy wartością pojazdu przed wypadkiem a po naprawie.
Pamiętaj, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej wówczas gdy:
- zakwalifikuje szkodę jako częściową, a więc gdy naprawa pojazdu jest ekonomicznie uzasadniona,
- samochód osobowy i terenowy nie ma więcej niż 6 lat
- pojazd ciężarowy nie ma więcej niż 4 lata
- samochód ciężarowy powyżej 3,5 tony oraz motocykle nie mają więcej niż 3 lata
W obecnym stanie prawnym nie ma przepisów które regulują kwestię utraty wartości handlowej, a firmy ubezpieczeniowe najczęściej korzystają z instrukcji Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów. Zatem przy ustalaniu ubytku wartości handlowej pojazdu pomocny może okazać się rzeczoznawca samochodowy.
Nie rezygnuj z należnego odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej samochodu. Podczas zgłaszania szkody do firmy ubezpieczeniowej pamiętaj również o poinformowaniu o możliwej utracie wartości handlowej swojego pojazdu.
Zgłoś się do nas, jeśli:
- masz wątpliwości czy należy Ci się odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej
- miałeś szkodę na samochodzie w ostatnich 3 latach