Zwrot kosztów prywatnej opinii rzeczoznawcy – nadal mało popularny wśród ubezpieczycieli
Kontynuując tematykę ubezpieczeniowo-motoryzacyjną, chciałbym zwrócić uwagę na nadal pojawiający się problem z refundacją poniesionych kosztów prywatnej opinii rzeczoznawcy (np. kosztorysu, wyceny wartości pojazdu).
Ale zacznijmy od początku o co dokładnie chodzi z tymi prywatnymi opiniami rzeczoznawców?
Przygoda osób poszkodowanych z kwestią refundacji poniesionych kosztów prywatnej opinii rzeczoznawcy najczęściej znajduje swój początek w momencie powstania szkody na pojeździe. To zwykle wtedy pojawiają się pierwsze pytajniki ile będzie kosztowała naprawa samochodu?.
Niestety nie posiadając specjalistycznej wiedzy w zakresie mechaniki i motoryzacji, a także niezbędnego doświadczenia przy likwidacji szkód komunikacyjnych sami możemy nie podołać ustaleniu kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu. Ubezpieczyciele mają świadomość tego, iż poszkodowani zwykle nie są w stanie samodzielnie oszacować wysokości odszkodowania. Dlatego też po otrzymaniu zgłoszenia szkody, a następnie po przeprowadzeniu oględzin uszkodzonego samochodu, są zobowiązani w trakcie postępowania likwidacyjnego do ustalenia wysokości odszkodowania. Najczęściej odbywa się to przez sporządzenie ekspertyzy, kosztorysu albo kalkulacji naprawy.
Wydaje się, że to właśnie w momencie otrzymania wyceny kosztów naprawy uszkodzonego samochodu osoby poszkodowane najczęściej podejmują decyzję o konieczności zweryfikowania otrzymanego kosztorysu. Wpisując w przeglądarkę internetową „przeliczenie kosztorysu”, „weryfikacja kalkulacji naprawy” czy też „przeliczenie kosztorysu” otrzymamy dane szeregu podmiotów zajmujących się przeliczanie, wyliczaniem czy też szacowaniem wysokości odszkodowania, kosztów naprawy pojazdu. Zgłaszając się do jednego z wyżej wymienionych podmiotów, najczęściej będzie to niezależny rzeczoznawca lub stowarzyszenie niezależnych rzeczoznawców otrzymamy informację ile kosztuje wykonanie opinii, ekspertyzy, kalkulacji naprawy.
Ceny świadczonych usług przez rzeczoznawców są bardzo rozbieżne i nawet nie będę próbował zagłębiać się w tą tematykę. Tak więc znając już cenę usługi, a może i wstępną informację, że ustalone odszkodowanie nie odpowiada faktycznym kosztom naprawy samochodu, osoba poszkodowana może zdecydować się na skorzystanie z usługi i przeliczenie otrzymanej od ubezpieczyciela kalkulacji naprawy.
Mając przeliczony i zweryfikowany kosztorys przez rzeczoznawcę, można przystąpić do sporządzania tzw. reklamacji, odwołania, oczywiście oprócz odszkodowania za uszkodzony samochód nie zapomnij o uwzględnieniu kosztu sporządzenia kosztorysu przez rzeczoznawcę.
Odpowiedź od ubezpieczyciela w sprawie reklamacji osoba poszkodowana powinna otrzymać w terminie 30 dni. Jeżeli w twoim odwołaniu wnioskowałeś również o refundację kosztów prywatnej opinii rzeczoznawcy to ubezpieczyciel zapewne ustosunkuje się również do tej kwestii w uzasadnieniu „decyzji”.
Niestety praktyka w tym zakresie, na co również zwraca uwagę Rzecznik Finansowy, nie jest przychylna osobom poszkodowanym, gdyż zakłady ubezpieczeń, co do zasady odmawiają pokrycia kosztów sporządzenia ekspertyzy przez rzeczoznawcę.
Jeszcze do niedawna osoby poszkodowane, które otrzymały odmowę w sprawie refundacji kosztów ekspertyzy niezależnego rzeczoznawcy, nie miały w ręku mocnego argumentu do kwestionowania stanowiska ubezpieczyciela. Wynikało to także z rozbieżności orzekania sądów w sprawie refundacji kosztów opinii rzeczoznawcy, które nie zawsze przyznawały poszkodowanym odszkodowanie z tego tytułu.
Kierunek – dobra zmiana dla poszkodowanych ubiegających się o odszkodowanie za prywatną ekspertyzę rzeczoznawcy
Sąd najwyższy dostrzegając rozbieżności w orzecznictwie, praktyki ubezpieczycieli w zakresie refundacji, kosztów wykonania prywatnej ekspertyzy, w dniu 2 września 2019 r. w uchwale nr III CZP 99/18 dał jasny sygnał do poprawy jakości likwidacji szkód, wzmacniając pozycję podmiotów starających się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania w tym kosztów wykonani prywatnej opinii rzeczoznawcy.
Treść uchwały SN z dnia 2 września 2019 r. nr III CZP
„Poszkodowanemu oraz cesjonariuszowi roszczeń odszkodowawczych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej zwrot kosztów tzw. prywatnej opinii (ekspertyzy) rzeczoznawcy, jeżeli jej sporządzenie było niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania.”
powyższa uchwała jest bardzo ważna dla osób poszkodowanych jak i cesjonariuszy (podmiot kupujący wierzytelność). Z uchwały wynika, że zakład ubezpieczeń ponosi koszt opinii w ramach odszkodowania, jeżeli jej sporządzenie okaże się niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania. Oznacza to, że dochodzenie odszkodowania za poniesione koszty sporządzenia prywatnej opinii rzeczoznawcy jest co do zasady dopuszczalne. Jednakże w tym celu należy uzasadnić i uargumentować, że opinia ta była w sprawie niezbędna i miała charakter kluczowy dla rozwiązania spornych kwestii.
Warto również zwrócić uwagę, że powyższa uchwała może również objąć swoim zakresem nie tylko refundację poniesionych kosztów wykonania kosztorysu przez rzeczoznawcę samochodowego ale także znaleźć zastosowanie do innych opinii (np. lekarskich), ekspertyz, kosztorysów czy też wycen których wykonanie jest niezbędne już na etapie przedsądowego dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.
Zgłoś się do nas jeżeli:
- odszkodowanie za uszkodzony samochód zostało zaniżone
- masz wątpliwości czy ubezpieczyciel prawidłowo ustalił koszty naprawy samochodu
W tym celu skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie internetowej (zakładka kontakt), zadzwoń pod numer tel. 799 860 135 lub napisz na adres e-mail kontakt@kancelariaablex.pl